Kompositt-laboratorium i Europa-toppen

<p>Et splitter nytt laboratorium på Fagskolen Tinius Olsen er blant Europas mest moderne på skolefronten. Det handler om kompositt og Kongsberg.</p>
Et av Europas mest moderne undervisningslokaler
Offisiell åpning av Krag komposittlab i skolesenteret Krona, et av de mest avanserte skolelaboratoriene i Europa.
På bilde fra venstre ser vi: Stein Sandvollen, K-Tech, Harald Ånnestad, KDS, Emma Wabakken, Kongsberg videregående, Kristian Bogen, HSN, og Finn Simensen, Fagskolen Tinius Olsen. Det grønnmalte utstyret i bakgunnen er den avanserte autoklaven.

– Det er jo ikke mange skoler som har en egen autoklav. Denne «trykkokeren» er flunkende ny, og sammen med resten av utstyret i det nybygde laboratoriet har vi fått et av Europas mest moderne undervisningslokaler.

Han er både glad og stolt, lektor Lars Harald Heggen på Fagskolen Tinius Olsen. 16. mars var «bursdagen» til nykommeren, da ble laboratoriet offisielt åpnet. Fagskolen i Kongsberg har en egen kompositt-linje, og nå får undervisningen et nytt løft. Den ruvende autoklaven gjør det mulig å fremstille fullskala kompositt-deler (format opptil 80x80 cm), noe som bringer studentene enda nærmere virkeligheten i produksjonshallene.

Karbonfiberarmert epoxy

Kompositt er (ifølge leksikon) sammensatt av to eller flere forskjellige materialer, slik at kompositten får bedre egenskaper (f.eks. styrke, slitasjemotstand, stivhet, seighet) enn originalene. På Kongsberg vil det særlig dreie seg om karbonfiberarmert epoxy, altså et avansert plastprodukt. Denne plastvarianten blir så sterk at den bl.a. benyttes i det helt nye jagerflyet F 35.

Det er slett ikke tilfeldig at det er nettopp fagskolen på Kongsberg som tar dette teknologiske steget. Fagskolen samarbeider nært med Kongsberg-gruppen – som i dag produserer viktige deler til nettopp F 35-flyene. Og det er Kongsberg-gruppen som har bidratt med de nærmere fire millioner kroner som autoklaven, for øvrig produsert i Tyskland, koster. Bedriften ønsker en høy kvalitet på undervisningen – og dyktige studenter som senere kan bli ansatt i Kongsberg-gruppen.

Trenger gode omgivelser

En avansert autoklav trenger gode omgivelser. Ikke minst behøves et fryserom som holder minus 20 grader. Her oppbevares nemlig råmaterialene; pre-impregnerte karbonfibre. De er allerede påført epoxylim, og for at reaksjonen ikke skal starte, må temperaturen være lav. Her er også et maskinrom som sørger for både trykkluft og vakuum. Når kompositten skal støpes, plasseres den inn i en stor pose med vakuum, prosessen handler om over- og undertrykk. For å hindre at løsemidler spres seg til resten av det store skolebygget, står for øvrig hele laboratoriet under vakuum, 3-4 prosent under atmosfærisk trykk. Et eget ventilasjonsanlegg sørger også for et best mulig arbeidsmiljø.

Det er en solid investering som nå er gjort på Kongsberg. Samlet sum for det nye laboratoriet, som i alt dekker ca. 200 kvadratmeter, er 7-8 millioner kroner. Fagskolen tar hvert år opp ca. 20 nye studenter på kompositt-linjen.