<p>Stortingets Kirke-, utdannings- og forskningskomité besøkte Fagskolen Innlandet 8. mars. Politikerne møtte både ansatte og studenter, og fikk høre meninger om både studiepoeng og finansiering.</p>

Kirke-, utdannings- og forskningskomiteen besøker Fagskolen Innlandet. Foto: Frank-Jørgen Vangen.
Rektor ønsket velkommen. I sitt innledningsforedrag la hun vekt på
- NHOs kompetansebarometer som viser et stort behov for fagarbeidere og fagskoleingeniører
- Samarbeid mellom fagskolene på Østlandet om markedsføring og fagutvikling
- Finansiering. Fagskolene samarbeider med næringslivet og tilbyr utdanning til næringslivet. Dette må det tas høyde for i budsjettene.
- Fagskolepoeng/studiepoeng. Rektor understreket sterkt behovet for at fagskoleutdanningen må gi studiepoeng. Det vil lette overgang fra fagskole til høgskole/universitet, og vil å styrke fagskolenes anseelse.
- Høyere yrkesfaglig utdanning AS. Nordskogen orienterte om tankene bak etableringen av et treårig tilbud til yrkesbachelor
Politikerne var opptatt av:
- Finansiering. Skal det være statlig eller fylkeskommunal finansiering? Begge typer har både fordeler og ulemper. Skolen har ingen direkte preferanse, men er redd for å bli «slukt» av høgskole/universitet ved statlig finansiering.
- Fagskolepoeng/studiepoeng. Politikerne tonet ikke flagg på dette spørsmålet. Men noen kommenterte at det må bli lettere å få til overgang fra fagskole til høgskole/universitet. Det ble i denne sammenheng presisert behovet for å skille mellom kompetanse og innhold. Det er viktig i debatten å verdsette kompetansen som studentene har.
- Internasjonalisering. Politikerne understreket viktigheten av internasjonal utveksling. Rektor svarte at det er avsatt midler til dette i neste års budsjett. Det vil også være en del av bachelorutdanningen.
- Høyere yrkesfaglig utdanning AS. Politikerne var interessert i å høre status for dette arbeidet. Rektor redegjorde for dette, og på spørsmål fra politikerne understreket hun at målet er å utvikle en erfaringsbasert yrkesbachelorutdanning ved siden av den forskningsbaserte bachelorutdanningen på høgskolene/universitetene.
- Studentrettigheter. Politikerne var veldig fokusert på at studentene på fagskolene må få de samme rettighetene som studentene på høgskolene/universitetene. Rektor svarte at studentene på Fagskolen Innlandet alltid har vært medlem av SOPP, og at de nå er knyttet til samskipnaden ved NTNU.
Til slutt fikk politikerne møte FDV-studenter som holdt på med presentasjon av et prosjekt.
Studentene var opptatt av å påvirke politikerne til å gå inn for at fagskolestudier skal gi studiepoeng. Studentene var velartikulerte med gode argumenter. Politikerne svarte at de ennå ikke hadde bestemt seg, og at de ville ta studentenes mening med seg i sitt videre arbeid.